Запис звуків давніх інструментів в синагозі Жовкви для аудіофільму

Наскільки це цінно, зберегти звуки давніх музичних інструментів, зіграти на них у просторі ще давнішої будівлі, унікальної синагоги Жовкви


Надзвичайне місце, захоплююча ідея записати звуки давніх українських музичних інструментів в просторі унікальної збереженої синагоги в місті Жовква, що на Галичині.

Жовківська синагога — одна з найбільших у Європі оборонних споруд у стилі ренесансу; пізньоренесансна стилістика доповнена елементами бароко. Синагога прилягала до міських мурів та Жидівської брами. Синагогу починають будувати відразу в 1692 році, під керівництвом королівського «муратора» (архітектора) Петра Бебера. Будівництво було завершено в 1698 або в 1700 році.

В кінці XVII століття синагога мала такий вишуканий вигляд, що католицьке духівництво заборонило її білити, аби не затьмарити жовківських костелів. Відтоді божниця зазнавала лише часткових ремонтів.


ДИВИТИСЯ ВІДЕО

 


Наша команда проєкту першого в Україні мистецького аудіофільму "Біблія - Книга Життя" разом з продюсером Grumet-Olszanski Volodymyr та композитором аудіофільму Артемом Бембою запросили до участі в записі у просторі жовківської синагоги львівського колекціонера давніх музичних етнічних інструментів - Любомира Кушлика, який з радістю відгукнувся та музикував разом з нами.


Любомир Кушлик не просто колекціонує і науково досліджує музичні інструменти, він ще й грає на кожному із них, видобуває автентичний звук, як і тисячоліття тому. За більш як 20 років музикознавець зібрав уже тисячу експонатів.


Багато цікавого по дорозі зі Львова до Жовкви розповів пан Любомир команді проекту. Бойківські цимбали, які він взяв для запису у синагогу, є унікальними, адже чи не у всій східній Європі вони збереглися як не соловий інструмент, але як бурдонові, які супроводжують гру інших інструментів. Тут музикознавець говорить про досить чітку паралель до давніх сірійських "цимбал", які з досліджень показують, що вони також були бордонові. Отже, в той час, швидше за все, були подібні інструменти і серед біблійних музичних інструментів.


До речі, є наукові статті, які доводять, що серед біблійних інструментів був і такий, який в українців до сьогодні залишився, хоча втрачає свою актуальність, це духовий інструмент - Коза, або Дуда. що походить з карпатських гір. В шотландців це волинка, і в інших народів є подібні.


Ну і, звичайно ж, наші "єрихонські українські труби" - це трембіти. На одній такій, також бойківській, ми заграли в стінах синагоги і записали для аудіофільму. Як сказав Любомир Кушлик, це були, можливо, останні її звуки, бо дуже вже вона стара, майже не грає. Цікаво, що найдовші требмбіти зберігалися в гуцульських церквах, які заміняли роль дзвонів та інших ритуальних музичних функцій.Артем Бемба - композитор аудіофільму, музикант мультиінструменталіст, виконавець та учасник таких музичних проектів, як Sealand Airlines та Sherpa The Tiger. Його творчість унікальна, багата та різножанрова. Він створює окремі музичні композиції та елементи музичного драматичного наповнення трьох частин аудіофільму. Давні етнічні інструменти будуть звучати в поєднанні з сучасними електронними музичними частинами у саунд-дизайні аудіофільму.Пропонуємо вам короткий відеоролик про те, як ми записували ці музичні інструменти в синагозі, звуки яких потраплять до аудіофільму, першого за часу незалежності аудіофільму на тексти Святого Письма з 3D звуком.


Шелигінді або шелести - це дзвіночки, які були і в левитів Господнього Храму.
"Такі круглі дзвіночки, які називаються в нас шелигінді або шелести, чіплялися колись до одягу левитів чи первосвященика Господнього Храму в Єрусалимі, і коли вони виходили перед вірними то вони дзвеніли" - зі слів Любомира Кушлика під час запису давніх інструментів з його колекції в синагозі.

Все відео буде доступне на YouTube каналі проєкту: https://youtube.com/channel/UC_FQj2Ux17RxXWqCn9qujug


Дякуємо за допомогу та реалізацю відео та аудіо запису Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького


Прооєкт реалізується за підтримки Український культурний фонд

Партнери поєкту: Український католицький університет UCuniversity Галицьке Музичне Товариство Українське Біблійне Товариство


Підписуйтесь на сторінку Аудіофільм: Біблія - Книга Життя та стежте за процесом створення першого в Україні мистецького аудіофільму на тексти Біблії з 3D Sound.


338 переглядів0 коментарів